Osnovna škola Draganići

7.  13:15 - 14:00

Google servisi

Događanja u našoj školi
„POSADI DRVO, NE BUDI PANJ“
Autor: Autorizirani korisnik iz druge škole , 28. 10. 2019.

KOLEKTIVNA SADNJA DRVEĆA U KARLOVAČKOJ ŽUPANIJI

Ova građanska inicijativa, znači privatne osobe, poput nas i vas, potaknule su i motivirale veliki dio građana naše zemlje da se uključe i posade drvo. Ideju za inicijativu pokrenula je Varaždinka Mateja Angelina Kramar kroz otvorenu Facebook grupu „Dani kolektivne sadnje drveća“. Osim za zabavu, Facebook može poslužiti i za korisne ideje.

Cilj građanske inicijative je potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da samostalno ili u suradnji sa svojim općinama i gradovima u tri dana diljem Hrvatske na privatnim i javnim površinama zasade što više stabala kako bi doprinijeli ozelenjivanju svojih životnih sredina i time istaknuli važnosti i brojne dobrobiti drveća i zelenila, osobito u urbaniziranim sredinama.

Stabla poboljšavaju našu kvalitetu života na brojne načine:

• pružaju hlad koji smanjuje temperaturu zraka koja nastaje kao posljedica zagrijavanja umjetnih površina u naseljenim područjima ( tzv. toplinskih otoka)
  • pročišćavaju zrak i procesom fotosinteze proizvode kisik
  • „spremaju“ ugljični dioksid iz zraka i time pridonose borbi protiv klimatskih promjena
  • pomažu nam štedjeti energiju za rashlađivanje domova i poslovnih prostora tijekom ljetnih mjeseci
  • smanjuju količinu slivnih voda i sprječavaju eroziju tla tijekom obilnih padalina
  • smanjuju isparavanje vode sa travnatih površina i ujedno doprinose većoj vlažnosti zraka
  • smanjuju količinu buke
  • smanjuju brzinu vjetra
  • pružaju zaštitu od UV-B zraka
  • privlače brojne ptice, važne kukce i druge divlje životinje, što doprinosi povećanju bioraznolikosti
  • doprinose ljepoti urbanih krajolika i pružaju ugodniji izgled naseljenim područjima tijekom cijele godine
  • pružaju ugodna mjesta za igru i druženje svim generacijama
  • smanjuju stres, doprinose smanjenju krvnog tlaka, utječu na bolji rad mozga, potiču nas na fizičku aktivnost i druženje
  • povezuju zajednicu kroz akcije sadnje i brige za posađene sadnice
  • povećavaju povezanost djece i odraslih sa prirodom koji ih okružuje
  • uče nas nesebičnosti kada sadimo i brinemo se za stabla koja ostavljamo u naslijeđe onima koji dolaze iza nas.

Kako bi nas motivirao, Antonio Bonjeković pročitao nam je pjesmu Grigora Viteza, Kad bi drveće hodalo.

Osim što smo sadili sadnice, budući da smo mi ipak i obrazovna ustanova, pozvali smo gđu Mariju Beljak Steković iz podružnice HŠ – Šumarija Draganići da nam kaže nekoliko riječi o Hrvatskim šumama i čime se oni bave, o šumariji, šumskim zajednicama itd. Nakon nje nam je učitelj Domagoj Dravinski održao izvrsno predavanje o ekologiji i potrebi očuvanja šuma.

Pogledajte fotografije!